Хляб от спелта/лимец пълнозърнест
Хляб – може и без него, но понякога си има манджички, дето си е хубаво да топнеш залък. А и един сандвич докато махаме крачоли по баирите е по-добре с домашно изпечен хляб. Не сме от големите консуматори на хляб, но пък и без него не се получава. Затова реших, че е време сама да си го приготвям. Имам си вече универсален нисковъглехидратен хляб, за бял хляб и питки с бяло брашно рецепти колкото искаш и то винаги сполучливи. Дойде ред и на брашната тип спелта и ръжен. Днешната рецепта е за хляб с брашно от спелта. В случая дори основно с пълнозърнесто брашно. Както повечето знаят пълнозърнестото брашно е по-добро от фино смляното, но съответно и по-трудно за обработка. Спелтата е вид древна пшеница и дори има по-високо съдържание на глутен от пшеницата. Всъщност така и не открих, защо се води дори здравословна. Но не знам дали искам да се ровя токова надълбоко. Приготвяла съм няколко неща с брашно от спелта, последния път дори беше преди има няма месец в любимия ми ябълков сладкиш в масленото тесто използвах спелта вместо бяло брашно и се получи страхотен вкус. Хлябът, който ще ви представя, е вкусен, не толкова трудоемък (е има и доста по-лесни), малко или много здравословен заради използваното пълнозърнесто брашно, и домашно приготвен. Да си кажа честно описанието на рецептата ми отне повече време от приготвянето.
Продукти:
- 250 гр брашно от спелта пълнозърнесто
- 100 гр брашно от спелта тип 630
- 1 ч.л. сол
- 240 мл топла вода
- 7 гр прясна мая
- ½ ч.л. сурова тръстикова захар
- 15 гр мед
- 15 гр зехтин
- 1 ч.л. мащерка
- 1 ч.л семе от ким
- 1 ч.л. семе от копър
Начин на приготвяне:
Добавете маята и захарта към топлата вода и оставете за 5 мин настрани.
През това време намачкайте подправките (последните 3 в списъка) в дървено хаванче. Смесете двата вида брашно и солта и объркайте хубаво.
В брашното направете кладенче, излейте водата с маята, добавете счуканите подправки, меда и зехтина. Забъркайте тесто, внимание не месите, а просто бъркате с лъжица, а накрая може да си помогнете леко с ръка, докато брашното се поеме хубаво. Тестото е доста лепнещо. Поставете в купа, покрийте с кърпа и оставете на топло (аз сложих върху радиатора) да втаса за 1 час.
След час набрашнете работния плот (с тип 630) и прехвърлете втасалото тесто. То би трябвало да е почти удвоило обема си. Размесете съвсем леко. Сега идва най-сложната част, която не знам как да обясня, а нямаше кой да снима докато извършвах “манипулациите“. Това е т.нар. прегъване на тестото. Доколкото успях да прочета има няколко технологии, и аз за пръв път прилагам такава. Водих се по следния метод. Тестото се раздърпва леко и започва да се загъва, отгоре-надолу, отдолу-нагоре, от дясно-на ляво, от ляво на дясно. Пак се раздърпва и пак загъва и така 7 пъти. Следващия път определено ще се постарая да направя снимки.
Този вид хлябове се пекат в чугун съд с капак. Аз нямах такъв и реших да използвам един по-малък глинен съд.
Намокрете хартия за печене и оформете в съда, в който ще печете. Поставете тестото вътре, завийте с кърпа и оставете 30 мин да втаса на топло място. През това време загрейте фурната на 220 градуса с вентилатор. След 30 мин извадете хартията с тестото от съда, покрийте го с кърпа на плота, а съда пъхнете в загрятата фурна за около 5-10 мин. След това прехвърлете хартията заедно с тестото в горещия съд, сложете капака и печете около 30 мин на средно ниво във фурната.
След около 30 мин махнете капака и запечете още за около 10-15 мин. Извадете хляба с хартията и оставете да се охлади напълно преди да разрежете.
При мен се получи пухкав хляб, лек, ароматен, с много хрупкава коричка.
Като за пръв път съм супер доволна от резултата. Може да експериментирате с различен микс от подправки, може да сложите семена отгоре. Аз също тепърва ще пробвам различни варианти и ще споделям, но мисля, че като основна рецепта, е абсолютно сполучлива.
Приятен АНИпетит.
Отговор
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!